Xbus Box

1.090,00 

1 skladem (dostupné na objednávku)

Katalogové číslo: Digi-cz 036 Kategorie:

Popis

Xbus Box – rozbočovač XpressNet s havarijními tlačítky

 

Digi-cz 036

Toto malé, ale velmi užitečné „udělátko“ plní dvě významné funkce: rozbočovače sběrnice XpressNet a současně „záchranné brzdy“ v případě ohrožení modelu na trati. Vzniklo na základě diskuze na fóru Diskuze.modely.biz. Popis si můžete přečíst také na webu Mašinky.info.

 

Co tedy umí?

Předně, umožňuje připojení až pěti kabelů XpressNet – tři nebo čtyři osazené konektorem RJ11 6p4c (tj. klasický telefonní konektor, který je např. v MultiMaus-u) a jedním vývodem na šroubovací svorkovnici (LMAB). Všechny jsou rovnocenné. Použití je jasné – pokud máme větší kolejiště, je výhodné, když ovladač můžeme připojit na více místech a nemusíme po čtyřech pod kolejiště a hledat zásuvku. Nic nebrání tomu, abychom měli těchto přípojných bodů více na boku (vrchu) kolejiště.

Další vlastností je to, že umožňuje generovat signál STOP hned ve dvou variantách. Jednak je to E-Stop, který okamžitě zastaví lokomotivy, ale ponechává DCC výstup z centrály aktivní, t.j. lze ovládat výhybky a jiné příslušenství. Dále pak Total Stop (nebo také Off), který vypne výstup z centrály úplně (podobně, jako tlačítko Stop na ovladači MultiMaus a jiných). Pro obnovení normálního provozu po obou typech vypnutí pak slouží tlačítko Start. Toto je velmi vhodné, pokud zapůjčíme ovladač lokomotivy např. dětem, „kvalifikovaná“ obsluha pak může hlídat provoz pomocí těchto tlačítek.

Funkce ovladače

•Kompatibilní s XpressNet (3.0 a novější), a také se starší verzí XBus 2;
•Vybaven svorkami LMAB pro připojení k centrále a až čtyřmi zásuvkami RJ11;
•Vstupy pro tři (velká) tlačítka: Odpojení kolejiště, Okamžité zastavení všech lokomotiv a Obnovení provozu;
•Tři LED pro signalizaci stavu kolejiště (v provozu, zastavení lokomotiv, odpojení napájení a režim programování – zelená + žlutá) a čtvrtá pro signalizaci napájení;
•Tři telefonní konektory na přední straně a jeden volitelný na boční pro připojení ovladačů a ovládacích panelů;
•Nastavitelná XpressNet adresa v rozsahu 1-31 (kvůli úspoře místa pomocí jumperů);
•Pokud je připojeno více rozhraní XbusBox, pak všechny mohou používat jednu společnou adresu;
•Může být použit také dobře vypadající čelní panel, ten se nechává na úvaze modeláře, nebo standardní telefonní krabička;
•Vzhledem ke zkušenostem se zakončením sběrnice v centrále Z21 byla přidána funkce „zakončovače“ (fail safe biasing).

XpressNet Distribution box with added 3 buttons – TOTAL STOP (Off), MACHINE STOP (E-Stop), GO (Start / On). Contains 3 (or 4) XpressNet RJ11 inputs/outputs, LMAB terminal block, 4 LEDs. There is a possibility to use more these boxes with the same XpressNet address without collision on the same bus.